“Mega Projelerimiz Bir Bir Tamamlanıyor”

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 2003’ten bu yana ulaştırma altyapısını geliştirmeye yönelik çok büyük projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti. Mega projelerle Türkiye’nin dört bir yanını donattıklarını ifade eden Turhan, dünyanın en büyük otoyol projelerini hayata geçirdiklerini, İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu projelerini başlattıklarını ve tamamlamaya devam ettiklerini söyledi. Turhan, sözlerine şöyle devam etti; “Geçtiğimiz ay İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Balıkesir Kuzey ve Batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergâhlarını hizmete verdik. Bu dev projeyi yüzde 80 oranında tamamlamış bulunuyoruz. Şu anda İstanbul-İzmir trafiği 4 saate düştü. Önümüzdeki 6 ay içerisinde de kalan kesimleri trafiğe açarak projenin tamamı hizmete vermiş olacağız.

Yine mart ayı içerisinde Kuzey Marmara Otoyolu Çatalca-Yassıören bölümünü, Habibler-Başakşehir kavşaklarını ve Kurtköy-Akyazı kesiminin 4. Kesimi’ni de hizmete verdik. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy-Liman Kavşağı hattı ile liman bağlantı yolunu kapsayan bölümü olan 4. Kesimi trafiğe açarak hem Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısını hem de Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü bağlantısını sağlamış olduk.

Çatalca Yassıören Odayeri kesiminin açılmasıyla birlikte ise artık Çatalca’dan İstanbul Havalimanı 13 dakikaya indi. Yine Çatalca’dan Anadolu Yakası ve Kurtköy civarına 2 saatte, pik saatlerde 3 saat olan yolculuk ise 50 dakikaya düştü. 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de geçen ay içerisinde çelik şaftların kule keson temelleri üzerine montajını yaptık. Bu imalatın tamamlanması sonrasında da yakında çelik kule montajına başlayacağız.

Biz bulunduğumuz görevi memleketimizin, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine vesile olacak bir hizmet yarışı olarak görüyoruz. Bu nedenle de milletimiz için bu dev projeleri bir bir tamamlamaya ve yeni dev hizmetler getirmeye devam edeceğiz.”

Demiryolları Aileleri Birleştiriyor

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, demiryolunun en ekonomik ulaşım aracı olduğunu belirterek, demiryolunun konforlu, güvenli olduğunu kısaca medeniyet olduğunu ifade etti. Uygun sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve Sayın Bakanımızın öncülüğünde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’mizin her yanına modern demiryolu hizmeti getirmek adına çalışmalarımıza geceli gündüzlü devam ediyoruz.

Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir arasında Yüksek Hızlı Demiryolu, Bursa-Bilecik ve elektrikli olarak işletmeye açtığımız Konya-Karaman hattının devamındaki güney koridorumuzu oluşturan Mersin ve Gaziantep’e kadar uzanan hızlı demiryolunun yapımını da sürdürüyoruz.

Görevlerinin kutsallığını bilerek, halkımıza modern demiryolu hizmeti sunabilme aşkıyla Anadolu’nun zorlu coğrafyasında Ferhat gibi dağları delerek destan yazan çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Demiryolu taşımacılığı sadece şehirlerarasında değil, şehir içi taşımacılıkta da büyük önem arz ediyor. Bu çalışmalar kapsamında; İstanbul’da Gebze-Halkalı banliyö hatlarımızın inşası tamamlanarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açıldı.

Dünyada mühendislik şahikası olarak gösterilen Marmaray Boğaz Tüp Geçişinin tamamlayıcısı olan hattın hizmete girmesiyle birlikte İstanbul’umuzun doğusu ve batısı arasındaki seyahat süresi önemli oranda kısalmış oldu.

Günlük 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak hattın hizmete girmesiyle, şehir içi trafiğinden çekilecek araçların karbon salınımı ve akaryakıt giderlerinin yanı sıra büyük zaman tasarrufu da sağlanmış olacak.

İstasyonlardan metro ve tramvay hatlarına da bağlantı yapılarak şehir içi ulaşımda büyük rahatlama getiren banliyö hattımız aynı zamanda uzun seyahat süresi nedeniyle Avrupa ve Asya yakalarında ayrı ayrı oturmak zorunda kalan parçalanmış aileleri de birleştirecek.

Yolcularımıza Marmaray Boğaz Tüp Geçişinden geçerek Halkalı’ya kadar Yüksek Hızlı Trenlerle de seyahat imkanı sağlayan Gebze-Halkalı banliyö hatlarımızın hayırlı olmasını diliyorum.”

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.