Tekfen İnşaat Katar’da Dünya Kupasının Yollarını Açıyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Tekfen İnşaat’ın yapımını üstlendiği ve şirketin tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olarak dikkat çeken Katar Al Khor Expressway’in, ana yol ve 3 kavşağı Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani tarafından açıldı.

Toplam uzunluğu 34 km olan ve 2022 Dünya Kupası yollarını birbirine bağlayacak yol 5x5 şeritli, 10 kavşak, 8 köprü, 15 yaya ve 27 bisiklet tünelinden oluşacak ve 2019 yılı sonunda tam kapasite ile hizmet vermeye başlayacak.

2005 yılından bu yana Katar’da birçok önemli projeyi üstlenerek hayata geçirilmesini sağlayan Tekfen İnşaat, Katar Devleti ile imzaladığı anlaşmayla, 36 ay içinde tamamlamayı taahhüt ettiği “Al Khor Expressway” Projesi’nin, açılışını söz verdiği tarihten 1 yıl önce gerçekleştirdi. Tekfen’in tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olarak dikkat çeken projenin ana yol ve 3 kavşaktan oluşan bölümünün açılışını,  Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani gerçekleştirirken; törene Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş, Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap, Tekfen Holding Danışmanı Ümit Özdemir ve Tekfen İnşaat’ın Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Sümer ile Proje Ekibi katıldı. Katar’da hayata geçirdiği prestijli projelere bir yenisini de Al Khor Expressway ile ekleyen Tekfen İnşaat, 63 yıllık tecrübesiyle projenin tamamını anahtar teslimi olarak yıl sonunda teslim edecek. 

Dünya Kupası bağlantı yolu

Açılışta konuşan Katar Başbakanı Bin Nasser Tekfen İnşaat tarafından inşa edilen yolun, 2022 FIFA Dünya Kupası öncesi El-Beyt ve Luseyl statları arasında bağlantı olacağını söyledi. Tekfen Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap ise 2005 yılından buyana Katar’da boru hattı, endüstriyel tesis, üstyapı ve otoyollar gibi değişik alanlardaki 10 ayrı projede toplam 4,9 milyar ABD doları tutarında projeye imza attıklarını belirterek; “Bu otoyol dünya kupası için de kritik bir öneme sahip. Tekfen İnşaat olarak Türk taahhüt sektörünü yurtdışında gururla temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Projenin Ayrıntıları şöyle;

Proje Doha’nın kuzeyine doğru var olan otoyolun iyileştirmesi ile birlikte dokuz adet katlı kavşağın tasarım ve inşaatını kapsamakta olup, 4 katlı kavşakların iyileştirilmesini de içermektedir. Teklif edilen iyileştirme genel olarak mevcut Al Khor Sahil Yolu boyunca Lusail ile Al Khor Bypass arasındadır. Mevcut yollar ile otoyol arasındaki bağlantıyaklaşık olarak 300 m olacak ve ASHGHAL Otoyol Tasarımı ve trafik şartnamelerine göre yapılacaktır. Faz 1’in güney uzanı yaklaşık Doha Golf Kulübü ve kuzey sınırı Önerilen Simaismah Kavşağı’dır. Faz 2’nin güneydeki başlangıç noktası Simaismah Kavşağı ve kuzey sınırı ise Al Khor Baypass'tan Al Khor Stadı sinyaline kadar olan kısımdır.

Yeni Al Khor Otoyolu 5 gidiş ve 5 geliş olmak üzere toplam 10 şerittir. Al Khor Otoyolu’nun orta refüjünde raylı sistem hattı (Qatar Rail Metro Red Line) inşaatı devam etmektedir. 

Otoyolun bir yanındaki servis yoluna bitişik ayrı bir hızlı bisiklet yolu ve buna ek olarak otoyol boyunca paylaşımlı bir yaya / bisiklet yolu yapılacaktır. 

Proje, 2031 yılının trafik modelinin gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanacaktır. 

İş kapsamında çevre düzenlemesi ve peysaj işleri de yer almaktadır. Çevre düzenlemesi, peysaj ve kullanılacak malzeme tasarımları Katar Devleti’nin bir simgesi olması düşüncesiyle projenin önemini yansıtacak şekilde olacaktır. 

Proje kapsamında yer alan Bu-Thelah Yolu ise 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere toplam 4 şerit olup Rasheeda’da Orbital Otoyolu ile Wadi Al Askar arasında bir bağlantı yolu niteliğindedir.

Genel Veriler

Bu-Thelah Yolu 8.350 m uzunluğunda olup 3 tabaka asfaltı ve orta refüjde yer alacak yol aydınlatmasını kapsamaktadır. 

Çiftlik Yolu 4.825 m uzunluğunda olup tek tabaka asfalt ile orta refüjde yol aydınlatmasını kapsamaktadır. 

Projede aşağıda tanımlandığı gibi tasarım, inşaat ve yolların 400 günlük bakımını kapsamaktadır; 

a) Yol deplasmanları,geçici trafik kontrol ve bakımı,

b) Yol güzergahı üzerinde bulunan tüm trafik ışıkları, trafik levhaları, aydınlatma direkleri, vs kaldırılması, 

c) Yol güzergahı içinde kalan altyapıların deplase edilmesi, 

d) 9 adet çok katlı kavşağın yapılması, 

e) 3 metre çapında yaklaşık 8 km yeraltı yağmur suyu drenaj tüneli yapılması, 

f) Tel çit söküm ve montaj işleri, 

g) Toprak işleri, kazı, var olan asfaltın skümü/yeniden kullanımı, geçici iksa işleri, vb., 

h) Yüzey drenaj işleri, 

i) Su hatları, 

j) Elektrik ve yol aydınlatma hatları, 

k) Haberleşme hatları, 

l) Betonarme büyük sanat yapıları, alt geçit ve drenaj menfezleri, 

m) İstinat duvarları, 

n) Bordür ve asfalt işleri, 

o) Yol işaretleme işleri, trafik ışık ve levhaları, 

p) ITS-Akıllı trafik sistemi (sadece altyapı)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.