Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden Dört Milyar TL'lik Dev Yatırım

Belediye Perşembe, 21 Haziran 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in belediye tarihinin en büyük projesi olarak açıkladığı Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk etabın çalışmaları devam ediyor. Başkan Çelik, şantiye alanında incelemelerde bulundu ve önümüzdeki ay temel atacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Projenin ilk etabında yapılan çalışmaların son durumunu yerinde gören Başkan Çelik, projenin toplam maliyetinin 4 milyar TL olduğunu belirtti ve Sahabiye Projesi’nin bu büyüklükle Kayseri belediyecilik tarihinin en büyük projesi olduğunu dile getirdi.

Proje takvimine uygun olarak çalışmaların devam ettiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Zemin çalışmaları bittikten hemen sonra yalıtım ve temel atma işine başlayacağız. Hedefimiz kısa süre içerisinde tamamlayarak hak sahiplerine dağıtmak” dedi.

Şehre Değer Katacak Bir Proje

Sahabiye’nin Kayseri için İstanbul’da Taksim, Ankara’da Ulus ve Kızılay kadar önemli olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Cumhuriyet Meydanı’na bakan bir mahalleyi dönüştürüyoruz. Tamamı 510 bin metrekarelik bir dönüşüm alanı söz konusu. Burada 624 adet binada, 3 bin 800 adet konut, 1620 adet iş yeri, 400 adet diğer nitelikteki (depo, dernek, kullanım dışı vs. ) bağımsız bölüm olmak üzere, toplam 5 bin 820 adet bağımsız bölüm bulunuyor. Tüm bu yapıların yaklaşık inşaat alanı 680 bin metrekareyi buluyor. Şehir merkezinde bu denli yoğunluğun olduğu bir alanı dönüştürmek kolay değil; ancak çok titiz bir çalışmayla başarılı bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Şehrimize mimari ve sosyal anlamda değer katacak olan dönüşüm projesinde birinci uygulama etabına başladık. Toplam inşaat alanı 132 bin metrekare olan, 622 daire ve 55 iş yerinin bulunduğu birinci uygulama etabında uzlaşma görüşmeleri, planlama faaliyetleri, imar uygulamaları, yıkım çalışmaları ve inşaat yapım ihale işlemlerini tamamlayarak temel atma aşamasına geldik. Şimdi sırada ikinci uygulama etabı var” dedi.

İlk Etapta 600 Kişiye İstihdam

Sahabiye’nin mevcut durumundan bahseden ve depreme dayanıksız, çürük binaların yerini modern ve sosyal donatıları insanca yaşamaya uygun tarzda yapıların alacağını vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, “İlk etapta 130 bin metrekare toplam inşaat alanı var. Bunun 40 bin metrekaresi zemin altında iki kat otopark. 90 bin metrekaresi ise iş yeri ve konut olan bölümler. Şu an itibariyle 65 kişi çalışıyor; ama iki ay sonra en az 600 kişiye istihdam sağlanmış olacak” diye konuştu.

İkinci Etap Görüşmeleri Başlıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ikinci etap uzlaşma görüşmelerine de başlayacaklarını açıkladı. Birinci etaptaki hak sahiplerine gösterdikleri anlayış için teşekkür eden Başkan Çelik, “Birinci etapta çok kısa sürede uzlaşma sağladık. Hedefimiz 2. etapta da hızlı bir şekilde uzlaşmaları tamamlayıp, bir an önce ihalesini yaparak inşaatlara başlamak. Projenin hızlı ilerlemesi için bir model geliştirdik. 1. etabı belediyenin kaynaklarıyla yapacağız, sonra yavaş yavaş belediye kaynaklarını geri alacak ve proje kendi içinde finansmanını sağlayacak. Bu yaptığımız modelle projeyi en az iki sene öne almış olduk. İnşallah bundan sonraki etaplarda da aynı başarıyı sağlayacağımızdan eminim. Kazasız belasız inşaatı bitirip hak sahiplerine teslim edeceğimiz günleri Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

"Kayseri'nin Geleceğine Mirasımız Sahabiye"

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in ifadesiyle belediye tarihinin en önemli projesi olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında iki önemli sosyal alanın temeli atıldı. Kentsel dönüşüm alanına yapılacak olan okul ve caminin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Yeni Sahabiye’nin Kayseri’nin geleceğine bırakılacak en büyük miras olacağını söyledi.  

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Alanı’nda yer alan okul ve caminin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer ve Sami Dedeoğlu, Hayırsever Recep Mamur, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye’nin Kayseri’nin geleceğine ve gelecek nesillerimize en büyük armağan olacağını belirtti. Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’nin en komplike kentsel dönüşüm projelerinden birisi olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Ankara’da Kızılay ve Ulus, İstanbul’da Taksim ne anlam ifade ediyorsa Kayseri’de de Sahabiye aynı anlamı ifade ediyor. Böylesine önemli bir alanda yapacağımız dönüşüm ve bu alanda temelini atacağımız sosyal donatılar Kayseri’nin geleceğine bırakacağımız en önemli miras olacaktır” dedi.

 “Sahabiye Kolay Bir Proje Değil”

Sahabiye ve Fatih Mahallelerinin bir zamanlar Kayseri’nin en değerli alanları olduğunu; ancak zamanla metruk binalarla dolduğunu ve her türlü olumsuzluğa açık hale geldiğini dile getiren Başkan Çelik, bu nedenle kentsel dönüşümün kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Bakanlar Kurulu’ndan 22 Mayıs 2015 tarihinde çıkan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bugüne kadar izlediği süreçle ilgili de bilgi veren Başkan Mustafa Çelik, “Sahabiye projesiyle kolay bir projeden bahsetmiyoruz. Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi en fazla sabır, en fazla para ve en fazla mesai isteyen projelerimizin başında geliyor. Çünkü küçük bir alandan bahsetmiyoruz. Tamamı 50 hektarlık bir dönüşüm alanından bahsediyoruz. 624 adet binada, 3 bin 800 adet konut, 1620 adet işyeri, 400 adet diğer nitelikteki bağımsız bölüm olmak üzere, toplam 5 bin 820 adet bağımsız bölümün dönüşmesinden söz ediyoruz. Tüm bu yapıların yaklaşık inşaat alanı 600 bin metrekareyi buluyor. Ve çok önemli bir ayrıntıyı daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Mevcut haliyle tek bir metrekare yeşil alanın bulunmadığı Sahabiye’de kentsel dönüşümle birlikte 510 bin m2’lik alanın 350 bin m2’si yeşil alan olacak” diye konuştu.

Birinci uygulama etabında bulunan hak sahipleri ile şeffaf, eşit, adil ve rızaya dayalı uzlaşma görüşmelerini yaparak %98 gibi çok büyük bir oranla uzlaştıklarını ve birinci etapta temel atma seviyesine geldiklerini dile getiren Başkan Çelik, ikinci uygulama etabında da uzlaşma görüşmelerine mart-nisan aylarında başlayacaklarını kaydetti.

 “Hayırseverlerimize Teşekkür Ediyorum”

 Kayseri’nin geleceğine damga vuracak olan yeni Sahabiye’yi inşa ederken bir taraftan da bu alandaki sosyal donatıların yenilendiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Kayseri’yi en prestijli, en gözde yaşam ve finans merkezi haline getireceğimiz Sahabiye’de çok güzel bir okul ve caminin temelini atıyoruz. Kentsel Dönüşüm Projemizin birinci uygulama etabı içerisinde kalan Şükrü Malaz İlkokulu;  1960’lı yıllarda yapılmış, 24 derslikli ve inşaat alanı 3 bin 500 m2 olan, laboratuvar, spor salonu, kütüphane gibi mekanları yeterli olmayan ekonomik ömrünü tamamlamış bir okul. Temeliniz attığımız Yeni Şükrü Malaz İlkokulu 36 derslikli olup, 4 adet laboratuvar, kapalı spor salonu, yönetici odaları ve kütüphane gibi birimleriyle 6 bin 600 m2 inşaat alanına sahip. Okulumuz 9 Milyon TL’ye mal olacak. Yine bu bölgede bulunan ve yıkılan Sahabiye Camii ise 1978 yılında yapılmış ve yıpranmış durumdaydı. Toplamda 500 kişinin ibadet edebildiği bir camiydi. Yeni Sahabiye Camimizin inşaat alanı bin 500 metrekare olacak. 1000 kişinin ibadet edebileceği camimizin bodrum katında da Kuran Kursu bulunacak. Yaklaşık maliyeti 6 milyon TL olan camimizi Kayserimizin hayırsever iş adamlarından Recep Mamur yaptıracak. Bu vesileyle Sayın Mamur’a teşekkür ediyorum. Okulun betonarme kısmını üstlenen Hayırsever Hemşehrilerimiz Mehmet İlgü ve İsmail Yükseker ile okula ismini veren Şükrü Malaz’ın varislerine de teşekkürlerimi ifade ediyorum” diye konuştu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da konuşmasında Türkiye’ye model olabilecek son derece modern bir kentsel dönüşüm yapıldığını belirtti ve hayırseverlere teşekkürlerini ifade etti. Vali Süleyman Kamçı da konuşmasında hayırseverlere kıymetli katkıları için teşekkür ederek, Sahabiye’nin kapsadığı alan ve mimarisi ile ilimizin geleceği için çok önemli olduğunu söyledi.

 Bakan Özhaseki’den Kentsel Dönüşüme Vurgu

Temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de sözlerine Sahabiye Recep Mamur Camii’ni yaptıracak olan Recep Mamur’dan bahsederek başladı. Bakan Özhaseki, Recep Mamur ve eski okulu yaptıran Şükrü Malaz ile diğer hayırseverlere teşekkürlerini ifade etti. Konuşmasında kentsel dönüşümün önemi üzerinde de duran Bakan Özhaseki, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin zaman zaman depremler nedeniyle büyük acılar yaşadığını ifade eden Bakan Özhaseki, depremle savaşılamayacağını belirtti ve depreme hazırlanılması gerektiğini kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, bu nedenlerle kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından İl Müftüsü Şahin Güven'in dualarıyla okul ve caminin temelleri atıldı.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.