TİS Teknolojik’ten “Yerli” Deprem İzolatörleri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türkiye deprem kuşağında. Ve ülke olarak her an depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Türkiye’de de deprem bilinci yeni binalarda ve var olan binalarda dikkat edilen unsurlar olmaya başladı. Deprem yalıtım cihazlarının (deprem izolatörü) kullanımı Türkiye’de ve dünyada oldukça yaygın hale geldi. İki seçkin grubun ortak iradesi ile kurulmuş olan TİS, Türkiye’de de özellikle sağlık alanında zorunlu hale getirilmiş deprem yalıtımlı bina ihtiyacı ile hem sermayesi hem de mühendislik bilgisini buluşturarak, yalıtım cihazlarının tasarım, imalat, montaj ve servisine kadar tüm süreci yönettiği bir alan oluşturdu. TIS Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Suyun ile deprem izolatörleri hakkında konuştuk.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri 2000 yılından bugüne üst yapı projelerinin yanı sıra, barajlar, hidrolik santraller, kara ve demir yolları tünellerinde kullanılan hidrolik tahrikli kemer kalıpları yapımı üzerine faaliyet gösteren Mim Mühendislik A.Ş. bünyesinde hizmet veriyor.

2014 yılında Ankara’da kurulan TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri A.Ş., sürtünmeli sarkaç tipi deprem izolasyon cihazlarının (Friction Pendulum®) uygun belgelendirmelerle uyumlu tasarım, üretim ve satışını yapan ilk yerli firma.

50 Bin m2 kapalı ve 200 Bin m2 açık alana sahip üretim tesisinde faaliyetlerini sürdüren TİS, çeşitli statik ve dinamik test yöntemlerini uygulayabildiği kendi test düzeneğine de sahip. Yetkin Ar-Ge ekibiyle çalışmalarını sürdürmekte olan TİS’in uzun soluklu hedefi; ülkemizde deprem yalıtımına yeni bir bakış açısı kazandırarak, ithal edilen ürünlere göre farklı tasarımlar geliştirip ürün çeşitliliğini ve rekabet gücünü artırmak, bu alanda katma değeri yüksek hizmetler sunmak. 

Ar-Ge projelerinin yanı sıra patent çalışmalarını da sürdürmekte olan TİS’in geliştirdiği patentli ürünler arasında; sismik yalıtım cihazlarında kullanılan özel sürtünme malzemesi Technoslide da yer alıyor. Technoslide, üstün eksenel yük dayanımı, ömrü ve sismik izolasyon için elverişli sürtünme karakteristikleri ile muadillerine üstünlük sağlıyor.

Deprem İzolasyonu hakkında bilgi verir misiniz?

Deprem izolatörleri yapıda uygun görülen kata, kolonların ve betonarme perdelerin altlarına yerleştirilerek, yapının zemin ile olan direkt etkileşimi kesiliyor. Yatay kuvvetlerin etkisiyle hareket edebilen izolatörler deprem esnasında çok yumuşak ama büyük salınımlar yaparak deprem enerjisini sönümlüyor ve böylece depremin yıkıcı etkisi üstteki yapının taşıyıcı sistem elemanlarını etkilemiyor. Bina deprem sırasında adeta kaygan bir yüzey üzerinde yumuşak biçimde, hiç şekil değiştirmeden hareket ediyor. Bu durumda sismik izolatör tekniği uygulanmış bir yapı, olası bir depremden çok daha az etkileniyor ve depremden hemen sonra da hizmet etmeye devam edebiliyor. Bu sistem ile temelinden ya da tabanından ayrılarak izole edilmiş bir yapı büyük bir depreme maruz kaldığında, sadece hafif bir deprem etkisi hissediyor.

Olası bir deprem anında ve sonrasında binanın yıkılmasını engelleyen ve alacağı zararı minimum seviyeye indiren izolatör sisteminin, Türkiye’de yüzde yüz yerli olarak üretimine başladınız. Bu sistemi anlatabilir misiniz? 

Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 92'si, büyük sanayi tesislerinin yüzde 75'i deprem kuşağında yer alıyor. Hastaneler, havaalanları ve diğer ulaşım terminalleri, köprüler, viyadükler, itfaiye ve güvenlik yapıları, enerji ve benzeri kritik üretim ve depolama tesislerinin depremden sonra hizmet vermeye devam etmesi acil durum yönetimi için vazgeçilmez. Bunların yanında yatırım değeri yüksek olan üretim yapılarının da depremden sonra üretimlerine devam etmesi ekonomik bakımdan büyük önem taşıyor. Tüm bu yapıların depremde hasar görmemesi gerekir. 

Avrupa başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde zorunlu olarak kullanılan deprem izolasyon uygulamaları Türkiye’de hızla artarken, ülkemizde yalıtım cihazı üretimi yapan yerli bir firma bulunmuyordu. Bu durum, son derece hayati öneme sahip bir alanda, tamamen dış kaynaklara bağımlılık yaratıyor ve ithalatı zorunlu kılıyordu. Bunun yanı sıra cihaz ithalatı ve nakliyesi inşaat sürelerinin uzamasına ve maliyet artışına neden oluyordu. Biz TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri olarak, izolasyon sistemlerinin bir deprem ülkesi olan Türkiye’de de yaygınlaşması için mühendislik, AR-GE, patent ve üretimi ile yüzde yüz yerli bir tesisi hizmete sokuyoruz.  Ankara Kazan’da bulunan üretim tesisimizde, sürtünmeli sarkaç tipi yalıtım cihazı tasarlayıp üreterek ve testlerini de fabrikamız bünyesinde yaparak, hayati önem taşıyan sektördeki dışa bağımlılığı azaltmak, hem zaman hem maliyet konusunda ülkemize katma değeri yüksek hizmetler sunmak öncelikli hedefimiz.

Türkiye’de yer aldığınız, çözüm ortağı olduğunuz projelerden bahseder misiniz?

Mim Mühendislik olarak hali hazırda yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye'nin en yüksek binası EMAAR Square, İzmir Aliağa Rafinerisi, Bakü Formula 1 Yarış Alanı gibi pek çok projenin çelik konstruksiyon işlerini üstlenmiş bulunuyoruz. 

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Deprem izolasyonunun avantajlarından bahsetmek istiyorum. 

▪ Depremin binaya etkisi büyük ölçüde azaltılarak binanın hasar görmemesinin sağlanması

▪ Şiddetli depremler sonrasında bile minimum hasar dolayısıyla yapı kullanımının kesintiye uğramaması 

▪ Köprü ve viyadüklerin hasar görmeden kullanılmasının devamı

▪ Yıkılma ve hasar olmaması sebebiyle yeniden inşaat ya da onarım maliyetlerine gerek kalmaması

▪ Hemen kullanım sayesinde iş kaybının önlenmesi ve pazar payının korunması

▪ Minimum bakım gereksinimi

▪ Yapının taşıyıcı sistemi ve mimari elemanlarında minimum deprem hasarı 

▪ Yapının değerli eşya ve cihaz içeriğine etkin koruma

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.