Dev Projelerin Dev Firması Yapı Merkezi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Dünya çapında 100 büyük inşaat şirketi arasında yer alan ve 50 yılı aşkın sektör deneyimi ve güvenilir yapısıyla dünyanın çeşitli noktalarında büyük projelere imza atan Yapı Merkezi, son dönemde Türkiye’de yapılan dev projelerde ve özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Sudan, Etiyopya, Cezayir, Fas ve Katar’da raylı sistem projeleriyle başarılı çalışmalarına devam ediyor. Yine Türkiye’nin sembol projelerinden olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesine başlayan Yapı Merkezi’nin devam eden projelerini firma yetkilisinden dinledik.

Yapı Merkezi’nin kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Yapı Merkezi, "insanlığa mutluluk ortamı yaratarak hizmet edecek çağdaş yapı projelerini üretmek ve inşaatlarını gerçekleştirmek" amacıyla kurulmuştur. 1965 yılında Galata Kulesi’nin restorasyon projesi ile evrensel boyutlu projeler gerçekleştirmeye başlayan Yapı Merkezi; riskleri iyi yöneterek, ürün ve hizmetlerini taahhüt ettiği kalitede, sürede ve öngörülen bütçede sunma hedeflerine daima ulaşır.

Yapı Merkezi yarım asırlık geçmişinde Türkiye’de ve (özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Sudan, Etiyopya, Cezayir, Fas ve Katar) yurtdışında raylı sistemler başta olmak üzere önemli inşaat projeleri gerçekleştirmektedir. 1978 yılında Yapı Merkezi Prefabrikasyon; 1987 yılında Freysaş, 1994'te Yapı Konut, 1995'te, Nitelikli Eğitim Kurumları, 1996 yılında Subor, 1998'de  Yapıray  ve 2012 yılında Yapı Merkezi İDİS gruba katılmıştır. Yapı Merkezi şirketleri 1998 yılından beri Yapı Merkezi Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yapı Merkezi hedeflerini gerçekleştirirken, düşünce ile uygulama arasında bir yargı köprüsü olan estetik tutumu hiçbir zaman gözardı etmez; güzeli arayarak onun peşine tutkuyla düşer. Teknik ölçülerin yanı sıra mesleki ve insani değerleri de ölçü alır ve tüm faaliyetlerinde sürekli bilgi işler. Hizmet sunduğu ülkelerin tarihine, geleneklerine, örf ve âdetlerine, yasalarına ve çevreye saygılıdır, duyarlıdır.

Yapı Merkezi tüm faaliyetlerinde Türkiye’nin kalkınmasını, dünya uygarlığının gelişmesini; müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetini ve şirket değerlerini en ön planda tutar. Yapı Merkezi bilgi ve teknolojiye, insan kaynaklarına ve yeni yönetim sistemlerine sürekli yatırım yapar.  

Yapı Merkezi yarım asırlık tecrübesinden kaynaklanan özgüvenle birlikte, yatırımları, özkaynakları, binlerce aile bireyi, başarılı geçmişi ve ışıldayan geleceği ile aranan ve güven duyulan bir "dünya markası" olma vasfını gittikçe pekiştirecek; Türkiye’nin ve dünyanın bayındırlık tarihindeki seçkin konumunu sürdürecektir.

Geçtiğimiz aylarda temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü projesinden bahsedebilir misiniz? 

Yapı Merkezi liderliğindeki Daelim – Limak – SK E&C Ortak Girişim Grubu tarafından inşa edilecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli 18 Mart’ta atıldı. 2 bin 23 metre ayak açıklığıyla dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temel atma töreninde, köprünün koordinatlarını belirleyen nirengi noktası temeline ‘tarih tüpü’ bırakıldı. 

1915 Çanakkale Köprüsü, sadece Asya ile Avrupa değil, Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar’ı da yani 3 kıtayı birbirine bağlıyor. 

Türkiye’nin önemli bir nüfusunun ve ticaretin çok önemli kısmının, sanayinin ve endüstrinin önemli bir kısmının gerçekleştiği bu coğrafyada hayatı kolaylaştıracak. Ayrıca bu coğrafyadaki sanayinin, ekonominin daha da büyümesini sağlayacak.

Avrasya Tüneli projesinde de Yapı Merkezi’nin imzası var. Proje hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağladı. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet veren Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. 

Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor.  Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edilecek. 

Tünel geçişi ve yol iyileştirme-genişletme çalışmaları, bütüncül bir yapıda araç trafiğini rahatlatacak. İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığı yaşanıyor. Çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlanıyor.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM), Avrasya Tüneli Projesi’nin tasarımı, inşaatı ve 24 yıl 5 ay işletmesini gerçekleştirmesi için Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’yi (ATAŞ) görevlendirdi. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli kamuya devredilecek.

Grubun ilk ve en büyük şirketi olan Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş., Türkiye’de ve özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Sudan, Etiyopya, Cezayir ve Fas başta olmak üzere yurtdışında önemli inşaat projeleri gerçekleştiriyor. Son olarak da Doğu Afrika’da Tanzanya Darüsselam – Morogoro Demiryolu Projesi’nin temeli atıldı. Yurtdışında müteahhitlik yapma deneyimlerinizden ve projelerinizden bahseder misiniz? 

Yapı Merkezi olarak %100 Türk sermayesiyle Türkiye, Cezayir, Fas, Etiyopya, Suudi Arabistan ve Katar’da faaliyet gösteriyoruz. Yaklaşık olarak 14.000 çalışanımız ile büyük bir aileyiz. 

2600 km demiryolu ile 39 raylı sistemde her gün üç kıtada, iki milyondan fazla yolcunun güven içinde taşınmasına hizmet ediyoruz. (336 istasyon: 1.500.000 m2; 17 tamir bakım atölyesi: 1.750.000 m2).

Yapı Merkezi olarak bölgede gerçekleştirdiğimiz başlıca projelerimiz şöyle:

Dubai Metrosu: 

Dubai Metrosu; dünyada, tek sözleşme ile inşa edilen en uzun, tam otomatik, sürücüsüz, “En konforlu, en güvenli ve en lüks” metrodur. Yapı Merkezi ile Japon ortakları Mitsubishi, Obayashi ve Kajima'nın oluşturduğu DURL Konsorsiyumu tarafından anahtar teslim olarak tamamlandı. Kırmızı Hat 9.9.9’da ve Yeşil hat 9.9.11 tarihinde hizmete açıldı.

Toplam 75 km uzunluğundaki bu iki hat üzerinde, 10’u yeraltı, 35’i yerüstü olmak üzere 45 istasyon, en ileri teknolojilerle donatılmış 3 adet depo alanı ve tamir bakım atölyesi, 3 adet ana trafo merkezi ve toplam 6000 araçlık 2 adet katlı otopark da sistemle birlikte inşa edildi.

Bu proje için dünyanın en büyük prefabrik şantiyesi kuruldu. Toplam 700.000 m² alanda viyadüklerin prekast parçaları üretilerek inşaat süreci hızlandırıldı. Projede çapı 9,5 m olan tünel için TBM makineleri kullanıldı ve yeraltı istasyonlarında kalıcı “diyafram duvarlar” inşa edildi.

Medine İstasyonu: 

Ulaşım, altyapı ve genel müteahhitlik alanında dünya çapında ilkleri gerçekleştiren Yapı Merkezi, Medine Hızlı Tren İstasyonu’nu inşa etti. Suudi Arabistan’da yapımı devam eden Mekke, Cidde, Kral Abdullah Ekonomi Şehri ve Medine şehirlerini birbirine bağlayan 450 km uzunluğundaki Haremeyn Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Medine Hızlı Tren İstasyonu başarıyla teslim edildi. Hicaz Demiryolu kapsamında 1908 yılında yapılan ilk tarihi istasyondan sonra Medine Kutsal Şehri’nin ikinci İstasyonu da Türkler tarafından yapılmış oldu. 

Proje kapsamında Yapı Merkezi tarafından 155.000 metrekare büyüklüğünde istasyon, otopark, itfaiye binası, helikopter pisti ve cami yapıları gerçekleştirildi. Özellikle Hac ve Umre sırasında iki kutsal şehir arasındaki ulaşımın kolaylaştırılmasına katkı sağlayacak projeyle günlük 200.000 kişinin seyahat etmesi planlanıyor. Projenin kullanıma başlanması için hat ve diğer istasyonların tamamlanması bekleniyor.

Doha Metrosu (Altın Hat):

300 km uzunluğundaki Doha Metrosu, Büyük Doha bölgesine hizmet edecek ve şehirdeki kent merkezleri, önemli ticari alanlar ve konut alanlarına bağlantılar sağlayacak. Kentin eteklerinde hemzemin ya da yükseltilmiş olarak yapılacak metro, Doha'nın merkez bölgesinde yeraltında olacaktır. Metro, Kırmızı, Altın, Yeşil ve Mavi olmak üzere, dört hattan oluşacak ve 100 adet istasyona sahip olacaktır. Kırmızı Hat öncelikli olarak inşa edilecek ve Yeni Doha Uluslararası Havalimanı'nı merkezi Doha'daki Batı Körfezi'ne bağlayacaktır. Katar raylı sistem ağı, yeterli deneme işletmesine izin verecek şekilde, 2022 Dünya Kupası açılışından önce tamamlanacaktır.

Altın Hat (Gold Line) ihalesi, 2022 Dünya Kupası’na hazırlık olarak yapılan yatırımlar arasında, 4.4 milyar dolar bedel ile Katar’da bu amaçla yapılan en büyük projedir. 23 Nisan 2014 tarihinde Katar’da yapılan imza töreni ile Yapı Merkezi ve STFA, Türk müteahhitlerinin şu ana kadar yurtdışında aldığı en büyük bedelli ihaleye imza atmış oldular.

İşin süresi 54 ay olup, Ağustos 2018 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Aynı anda 6 adet Tünel Delme Makinesi ile çalışıldı.

Projenin ortak girişimi; Türkiye’den Yapı Merkezi ve STFA, Yunanistan'dan Aktor, Hindistan'dan Larsen Toubro, ve Katar'dan Al Jaber Mühendislik tarafından oluşturulmuştur. Doha Metrosu paketleri arasında en büyük hacme sahip olan Gold Line paketi yapım sözleşmesinde, Yapı Merkezi ve STFA, Ortak Girişim içinde %40’lık payla en büyük hisseye sahiptir.

Şehrin yoğun yerleşim bölgeleri düşünerek, Doha'nın merkezindeki metro hatları tamamen yeraltında olacak şekilde planlanmıştır.

Sıdı Bel Abbes Tramvayı:

Yapı Merkezi, Sidi Bel Abbes Tramvayı inşası ile bu kez Cezayir'in farklı bir noktasına hizmet veriyor. Temel atma töreni 22 Haziran 2013'te gerçekleştirilen bu projenin toplam tek hat uzunluğu 41,1 km. Yapı Merkezi'nin inşasını üstlendiği Birinci Hat, şehrin güneyinde bulunan Cité du 20 Août İstasyonundan başlayıp, doğuda şehri kuşatan çevreyolu boyunca devam ederek Cascade İstasyonuna bağlanacak. Bu güzergâh, Tıp Bilimleri Enstitüsü, Hastane, şehir parkı,  Sidi Yacine Doğumevi, kuzey yolcu garı, inşa edilecek yeni demiryolu garı, üniversite kampüsü gibi önemli noktalara ulaşım sağlayacak.

Sistem tamamlandığında, 400 m ile 1370 m arasında değişen istasyonlar arası mesafede tramvayın ortalama ticari hızı 19.1 km/sa olacak.

Sidi Bel Abbes Tramvayı Projesi 38 ayda tamamlanarak işverene teslim edilecek.

Setif Tramvayı:

Setif Tramvayı Projesi, Yapı Merkezi – Alstom Konsorsiyumu tarafından inşa edilmektedir. Cezayir Setif'teki projenin tüm inşaat işleri Yapı Merkezi’nin sorumluluğundayken, sistem işleri Alstom tarafından hayata geçirilecektir.

Proje, belirlenen ve koşullu olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Belirlenen kısımda CDM atölyesinin inşasının yanı sıra; kentin batısındaki El-Bez Üniversitesi’ni kentin doğu bölgesine bağlayan 15,2 km’lik hat yer almaktadır. 7,2 km’lik şartlı kısım ise Valilik Kavşağı ile Ain-Trick’te yer alan son durağı birbirine bağlayacaktır.

Casablanca Tramvayı ikinci hat:

Fas’ta gerçekleştirilecek Casablanca Tramvayı İkinci Hat Projesi, Yapı Merkezi tarafından 2010-2013 yılları arasında yapılan Birinci Hattın devamı niteliğindedir. Yapı Merkezi, Birinci Hattaki başarısıyla LRTA tarafından “Yılın En İyi Projesi Ödülüne” layık görülmüştür. İkinci Hat Projesinin Yapı Merkezi’ne verilmesinde, ilk hatta gösterilen üstün performans önemli rol oynamıştır.

Mart 2016’da ihale sonucu açıklanan ve 29 ayda tamamlanması planlanan proje kapsamındaki ana iş kalemleri aşağıdadır: 

Platform uzunluğu: 14.633 metre ;İstasyon sayısı: 20 adet; Kavşaklar: 25 adet;Depo ve Atölyeler: 1 Depo ve 1 Atölye binası.; Sanat yapıları: Hat 1 kavşağı, köprü, kazık üstü platform gibi çeşitli yapılar.

Casablanca Tramvayı İkinci Hat Projesi kapsamındaki Birinci Hat Uzatımı, Facultés İstasyonundan başlayarak Depo binasına kadar devam etmektedir. Proje kapsamındaki ikinci hat ise, doğu tarafındaki Ain Diab Anoual/Abdel Moumen Kavşağı’ndan başlayarak Sidi Bernoussi’ye bağlanmaktadır. 

CTW 130 – Sadara&Jubail Demiryolu Projesi:

CTW 130 – Sadara&Jubail Demiryolu Projesi, Jubail Sanayi Şehri ile King Fahad Endüstriyel Limanı’nı ve Jubail Ticari Limanı’nı birbirine bağlayan ve aynı zamanda ulusal demiryolu ağına bağlanan bir demiryolu projesi olup, demiryolu yük taşımacılığının ulusal ve uluslararası denizyolu yük taşımacılığına entegrasyonunu sağlamaktadır.

Proje, tamamlanmasının ardından yaklaşık olarak günlük 12,000, yıllık 4.000.000 ton yük taşımacılığına imkan sağlayacak.

Projenin kapsamında bulunan ana iş kalemleri aşağıdaki gibidir;

• Jubail Demiryolu Ana Hattı (20,812 m)

• Line 8 Jubail Ticari Limanı Demiryolu Hattı (JCP) & Liman İçi Yükleme Alanı (9,297 m + 2,369 m)

• Line 9 King Fahad Endüstriyel Limanı Hattı (KFIP) & Liman İçi Yükleme Alanı (8,080 m + 2,729 m)

• Jubail Demiryolu (CTW 130) – SAR Kuzey – Güney Hattı (CTW 110 & CTW 120) Bağlantısı. (2,992 m)

• Sadara Tali Hattı & Sadara İçi Yükleme Alanı (6,966 m)

• SAR Manevra ve Toplanma Alanı - Marshalling Yard (28,630 m)

• Geçiş Hatları (2,016 m)

• Köprü, menfez ve kazık üstü platform gibi çeşitli yapılar (59 adet)

Darüsselam – Morogoro Demiryolu Projesi:

Yapı Merkezi, Doğu Afrika’nın ilk hızlı tren hattı projesi ihalesini kazandı. Türkiye’den lider Yapı Merkezi ve Portekiz’den Mota-Engil’in oluşturduğu Ortak Girişim, Tanzanya’da inşa edilecek Darüsselam – Morogoro Demiryolu Projesi kontratını imzaladı. Söz konusu projeyle Afrika’nın en önemli turizm bölgelerinden olan Darüsselam, ticaret ve turizmde atılım yapacak.

160 km hızla ilerleyecek

Anahtar teslim olarak inşa edilerek 30 ayda tamamlanması öngörülen proje kapsamında; Darüsselam – Morogoro arasında tasarım hızı 160km/s olarak inşa edilecek 205 km tek hat, demiryolunun tüm tasarım işleri, altyapı inşaat işleri, ray döşeme, sinyalizasyon, haberleşme sistemleri, yedek parça temini, elektrifikasyon ve personel eğitimi bulunuyor.

Uganda ve Kongo’yu denize bağlayacak

Tanzanya Devleti’nin planladığı Darüsselam – Mwanza arasındaki 1224 km uzunluğunda yüksek kapasiteli demiryolu yatırımı, 5 aşamaya bölünüp ihaleye çıkıldı.  Yapı Merkezi / Mota-Engil Ortak Girişiminin ihalesini aldığı Darüsselam – Morogoro kesimi, planlanan hattın en kritik kısmını oluşturuyor. Darüsselam’ın liman kenti olması açısından büyük önem arz eden projenin Tanzanya’nın ticaretine ve turizmine çok büyük katkıda bulunacak olmasının yanı sıra, denize kıyısı bulunmayan Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerin zengin yeraltı kaynaklarını ihraç etmesine de olanak sağlayacak. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.