KSB’den Ultrason Teknolojili Yeni İçmesuyu Ölçüm Vanası

Güncel Çarşamba, 06 Mart 2019 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

İki yeni vana serisi – BOA-Control EKB ve BOA-Control IMS EKB –bu yıl 10 - 15 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan ISH Frankfurt fuarında ilgilenen uzmanlara KSB tarafından tanıtılacak. Yeni vanalar, içmesuyu tesisatlarında, havalandırma sistemlerinde ve ısıtma-soğutma tesisatlarında kullanılma yönelik. Kapama, debi ayarı ve ölçüm fonksiyonlarının hepsi tek bir vana’da sunulmaktadır. Böylece ilave vana ve ölçüm cihazlarına gerek kalmayarak yer ve para tasarrufu sağlıyor.

Bu vanalar, ultrason dalgaları vasıtasıyla geçiş zaman farklılık ölçümlerini kullanarak akış debisini tespit etmektedir. Alınan veriler sabit bir ölçüm cihazıyla doğrudan otomasyon sistemine gönderileceği gibi bir mobil ölçüm cihazı yardımıyla direct sahada da kayıt altına alınabilmektedir.

Vanalara takılı iki manyetik konnektör, ultrasonik sensor ölçümüne olanak sağlar. Hidrolik fark basınç ölçüm cihazlarının aksine, vana ve ölçüm bilgisayarı gövde üzerine takılı manyetik konnektörler yardımıyla elektrik kablolarıyla birbirine bağlıdır. Bu durum sızıntıyı ortadan kaldırmasının yanısıra volan hareket ettiği esnada, vana hareket konumundan ve minimum fark basıncından bağımsız olarak akış debisinin belirlenmesini sağlamaktadır.

Sensörler iki farklı şekilde vanaya bağlanabilmektedir. BOA-Control EKB modeli mobil ultrason ölçümü için uygundur. Sensörler isteğe bağlı olarak manyetik konnektörlerle vana gövdesine bağlanır. Bu şekilde bir adet BOATRONIC MS ölçüm bilgisayarı ile istenilen kadar vananın sırayla ölçülerek akış debisi ve sıcaklık verilerinin belirlenmesine ve kaydedilmesine olanak sağlar.

Alternatif olarak, BOA-Control IMS EKB modelinde vana gövdesine takılı sabit manyetik konnektörlerle, BOATRONIC MS-420 ölçüm bilgisayarı ile akış debisi ve sıcaklık değerleri 4-20 mA sinyaliyle sürekli olarak otomasyon sistemine aktarılabilmektedir. Bunun için boru sistemine takılacak ilave ölçüm cihazlarına gerek yoktur. Aynı zamanda, vanaya takılacak oransal elektrikli actuator ile tam otomatik control sistemi ve ölçüm ünitesi olarak da kullanılabilir.

DN 15-100 vana çapları, DIN 3546-1'e gore içmesuyu için DIN-DVGW onaylıdır. Sıvı ile temasta olan elastomer ve plastik kısımlar ve (EKB) gövde kaplaması KTW kriterlerine uygundur.

Vanalar ayrıca, Avrupa Basınç Ekipmanları Yönetmeliği 2014/68/EU (PED) Ek-1 Grup 2 akışkanlar için emniyet gerekliliklerini de karşılamaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.