Rüzgârda 1 Milyar Dolarlık Proje

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, 1 milyar Dolar yatırımla kurulacak olan dört bağlantı bölgesinde toplam bin megavatlık rüzgâr enerjisi kapasitesi oluşturulması için yaptığı YEKA ihalesi yapıldı.

İhalenin yenilenebilir enerji yatırımlarını güçlendirmeye yönelik önemli bir adım olduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Komisyonumuz Aydın ve Muğla'nın her biri için 4, Balıkesir için 8 ve Çanakkale bağlantı bölgesi için 6 olmak üzere toplamda 22 başvuru dosyasını büyük bir titizlikle inceledi. Her biri 250 megavat olmak üzere 4 bağlantı bölgemizde toplam bin megavatlık YEKA RES-2 için 9 ayrı şirket yarıştı. İhaleye yerli ve yabancı firmaların göstermiş olduğu ilgi, Türkiye'nin ekonomik olarak ne kadar güçlü olduğunu ve yatırımcılar için ne kadar büyük bir potansiyel vadettiğini bir kez daha göstermiş oldu." diye konuştu. Dönmez, açık eksiltme usulüyle yapılan ihalede Aydın bölgesi için 4,56 dolar-cent ve Çanakkale bölgesi için 3,67 dolar-cent ile en düşük teklifi Enerjisa Üretim Santralleri AŞ'nin verdiğini, Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti'nin de Muğla bölgesi için 4 dolar-cent ve Balıkesir bölgesi için 3,53 dolar-cent ile en düşük teklifi vererek yarışmayı önde tamamladığını söyledi.

1 milyar dolarlık yatırım

Firmaların yüzde 65'e varan yerlilik şartıyla üretilecek rüzgar türbinleriyle Türkiye'nin yenilenebilir enerjide üretim üssü olma hedefine önemli katkı sağlayacağını dile getiren Dönmez, şöyle devam etti:

"Firmalar toplamda 4 bölge için 1 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek. Beraberinde vatandaşlarımıza da önemli istihdam imkanı sağlayacak. Yapım süresi dahil santrallerin 49 yıllık lisans süresi ve 15 yıllık alım garantisi olacak. Rüzgâr enerjisi santrallerinin (RES) ön lisans süresi 24 ay ve inşaat süresi 36 ay olarak belirlendi. RES'ler yıllık asgari 3,5 milyar kilovatsaat elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. Bu da 1,2 milyon hanenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. YEKA yarışmamız bir kere daha gösterdi ki Türkiye bölgenin en büyük ülkesi ve yatırım açısından en cazip ülkesidir. Her türlü spekülasyona ve kara propagandaya rağmen ortaya çıkan sonuç, Türk enerji piyasası ve ekonomimizin ne denli güçlü olduğu ve geleceğe ne denli sağlam adımlarla yürüdüğüdür."Bakan Dönmez, 2000'li yılların başlarıyla kıyaslandığında bugün güneşte, rüzgârda, jeotermalde ve hidroelektrikte yüzde 200'lere yaklaşan kurulu güç artışları olduğunu ifade etti. Türkiye'yi yenilenebilir enerjide rol model yapma kararlılığını her zaman vurguladıklarını söyleyen Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerjide kendine özgü bir başarı hikayesi yazdığını bildirdi. Dönmez, pek çok ülkeden YEKA modelinin kendi ülkelerinde uygulanmasına ilişkin dönüşler aldıklarını belirterek şunları kaydetti:"Bu geri bildirimlerden büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Yaptığımız işin örnek alınması, işin doğru yapıldığının en güzel göstergelerinden birisi. Yenilenebilir enerjide güçlü bir hedefimiz var. 'Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir' diyerek çıktığımız bu yolda bütün köşe taşlarını tek tek yerine koyarak ilerliyoruz. Türkiye'yi yenilenebilir enerjinin teknoloji ve üretim merkezi yapmaya kararlıyız." Bakan Dönmez, yeni YEKA'lara ilişkin bir soruyu yanıtlarken de "Şu anda güneşle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Orada farklı bir model üzerinde çalışıyoruz. Daha küçük ölçekte doğudan batıya güneş potansiyelinin yüksek olduğu illerde 40'ar 50'şer megavatlık mini YEKA GES'leri planlıyoruz. Onun da önümüzdeki günlerde takvimini açıklayacağız." dedi. 

İhaleye katılan firmalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgâr YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık kapasite tahsisi yapıldı. Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları YEKA-2 ihalelerinde, Balıkesir bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,53 dolar-cent ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti., Çanakkale bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,67 dolar-cent ile Enerjisa Üretim Santralleri AŞ verdi.Bu kapsamda açık eksiltme usulüyle yapılan 250'şer megavat kapasiteli Balıkesir ve Çanakkale bölgelerinin ihaleleri için en düşük teklifler açıklandı. Komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan'ın yaptığı iki bölgenin ihalesine Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti, Enerjisa Üretim Santralleri AŞ, Eze İnşaat AŞ, Beyçeli̇k Elewan Yeni̇lenebi̇li̇r Enerji̇ Üreti̇m AŞ, B. Ergünler Yol Yapı İnşaat Taah. Madenci̇li̇k Nakli̇yeci̇li̇k San. Ti̇c. AŞ, Res Anatolia Holdi̇ng AŞ, Çini̇li̇ Res Enerji̇ Üreti̇m San. Ti̇c. AŞ, Gem Wind Enerji Sanayi Ticaret AŞ ile İklim Elektrik Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ teklif verdi.İhalede Balıkesir bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,53 dolar-cent ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti., Çanakkale bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,67 dolar-cent ile Enerjisa Üretim Santralleri AŞ verdi.Rüzgar YEKA -2 kapsamında düzenlenen ilk iki ihalede, Aydın bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 4,56 dolar-cent ile Enerjisa Üretim Santralleri AŞ, Muğla bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 4 dolar-cent ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti. vermişti.Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bağlantı bölgeleri için açık eksiltme usulüyle yapılan ihaleye katılan şirketler olmuştu.

Balıkesir Bölgesi

- Enercon Rüzgâr Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti

- Beyçelik Elewan Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ

- RES Anatolia Holding AŞ

- Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

- B. Ergünler Yol Yapı İnşaat, Taahhüt, Madencilik, Nakliyecilik, Sanayi Ticaret AŞ

- Eze İnşaat AŞ

- Çinili RES Enerji Üretim Sanayi Tic. AŞ

- İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ

Çanakkale Bölgesi

- Enercon Rüzgâr Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti

- Beyçelik Elewan Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ

- Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

- Eze İnşaat AŞ

- Gem Wind Sanayi Tic. AŞ

- İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ

Aydın Bölgesi

- Enercon Rüzgâr Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti

- Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

- Eze İnşaat Anonim Şirket

- İklim Elektrik Yatırım ve Sanayi Ticaret AŞ

Muğla Bölgesi

- Enercon Rüzgâr Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti

- Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

- Eze İnşaat AŞ

- İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ

“Türkiye Yenilenebilir Enerji Alanında Önemli Bir Başarıya İmza Attı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan tarafından “Türkiye, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçtiğimiz yıl 2017’ye göre % 31 artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı.” ifadeleri kullanıldı. Tancan, bu yıl “Enerjide Dönüşüm ve Değişim” temasıyla düzenlenen 25. ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda (ICCI 2019) yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 15 yılda kaydettiği hızlı ilerlemeye enerji sektöründeki dönüşümün büyük katkısı olduğunu söyledi. Enerji sektöründeki dönüşümün temel parametrelerinin Milli Enerji ve Maden Politikası ile belirlendiğini kaydeden Tancan, politika kapsamında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasından küresel iş birliklerinin geliştirilmesine kadar birçok alanda başarılara imza atıldığını dile getirdi. Tancan, izlenen politika ve stratejilerin sonucu olarak geçtiğimiz yıl yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam elektrik üretimindeki payının % 50’ye çıktığını belirtti. Nisan ayı sonu itibari ile 89.600 mw seviyesine ulaşan elektrik kurulu gücünün % 48’ini yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturduğunu dile getiren Tancan, “Türkiye, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçen yıl 2017’ye göre yüzde 31 artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı. Bu yıl mayıs ayı itibarıyla ise yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimin payı % 60’ın üzerine çıktı.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Tancan, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmaya yönelik çalışmaların süreceğine vurgu yaparak, “2019 yılında Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları hız kesmeden sürüyor. YEKA-2 rüzgâr enerjisi yarışmalarının bu haftalar içerisinde yapılması planlanıyor. Ayrıca elektrik piyasasında, lisanssız elektrik üretim yönetmeliği ile kamuoyunun beklediği değişiklikler hayata geçirildi. Böylece, lisanssız elektrik üretimiyle yeni bir döneme girilmiş oldu.” dedi.

Güneşin yüzde 1'i Türkiye'ye yeter

Türkiye’nin Enerji Görünümü 2019 Raporu, düşük karbonlu ve temiz enerji kullanılması halinde Türkiye’de yüzde 25’lik bir enerji verimliliği sağlanacağının altını çizdi. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, “Türkiye güneş ve rüzgârda potansiyelini tam devreye sokamadı. Sadece güneşteki potansiyelinin yüzde 1’ini kullansa üretim ihtiyacı kalmayacak. Türkiye’nin çölleşen arazileri bunun için yetiyor” dedi. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve gelecek için büyük bir tehlike oluşturan iklim değişikliği konusunda Türkiye’nin de bazı acil adımlar atması gerekiyor. İklim değişikliğinin etkilerinin sınırlandırılması ve Türkiye’nin enerji güvenliğinin sağlanması için fosil yakıtlardan elde edilen enerjiden kademeli olarak yenilenebilir enerjiye geçiş için bazı uygulamalar başlasa da henüz yeterli seviyede değil. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Türkiye’nin Enerji Görünümü 2019 Raporu’nda özellikle kömür ve petrol kaynaklı enerji üretiminden rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişteki uygulamaların acil atılması gerektiğine vurgu yapılırken düşük karbonlu ve iklim değişikliğine dirençli yöntemlerin kullanılması halinde yüzde 25’lik bir enerji verimliliği sağlayacağının altı çiziliyor.

15 Yılda Geçebiliriz

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide potansiyelini kullanmadığını söyleyen TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, “Özellikle güneş ve rüzgâr alanında enerji üretim potansiyeli bizden çok daha düşük olan ülkelerin bile gerisindeyiz. Bu konuda yapılan yatırımlar ve girişimler var ancak hepsi çok yetersiz. Türkiye rüzgardaki potansiyelinin yüzde 1.4’ünü, güneşteki potansiyelinin yüzde 1’ini kullanırsa ihtiyacından çok daha fazla enerjiyi üretmiş olacak. Bu yaklaşık olarak toplamda 20 bin kilometrekarelik bir alana denk geliyor. Hatta Türkiye sadece güneş panelleri ile elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilecek potansiyele sahip. Bunun için Türkiye çölleşen arazilerini çok rahat kullanabilme imkanına sahip. Bu konuda Almanya gibi ülkeler çok daha hızlı adımlar atarak enerji üretimindeki yenilenebilir kaynakların payını hızla artırmaya başladı. Türkiye şu anda bu şekilde bir plana gitse dahi en az 15 yılda tamamen bir geçiş mümkün görünebiliyor. Ancak kömür ve diğer santrallere verilen 10-15 yıllık alım garantileri bu sürenin daha da uzun olduğu anlamına geliyor. Bu şekilde yatırımı yapılmış ve alım garantisi verilmiş onlarca santrali bir kenara bırakamayız. Kademeli bir geçiş Türkiye için en uygun yöntem olacaktır” şeklinde konuştu.

Ekipman Türkiye’den

Türkiye’nin güneş ve rüzgar enerjisinde ekipman üretiminde de çok büyük bir potansiyeli olduğunu belirten Türkyılmaz, “Türkiye bu alanda bazı yatırılar yapıyor. Daha şimdiden 15 firma Türkiye’de rüzgar enerjisi konusunda 3 firma güneş enerjisi konusunda ekipman üretimine başladı. Eğer üretimimizin büyük bölümünü yenilenebilir enerjiden karşılamak istiyorsak bu alanda yapılacak yeni yatırımların hepsi için yerli üretimin desteklenmesi gerekiyor. Özellikle bu konuda batık yabancı firmalar satın alınıp teknolojileri Türkiye’ye getirilmeli” dedi. 

5.868 Güneş Santralı Var

2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de 7.423 elektrik üretim santrali bulunuyor. Bunların 653 adedi hidroelektrik, 42 adedi kömür, 249 adedi rüzgâr, 48 adedi jeotermal, 320 adedi doğalgaz, 5.868 adedi güneş, 243 adedi ise diğer kaynaklı santralları.

Jeotermalde Denetim Şart

Yenilenebilir enerji konusunda adımlar atarken de dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Oğuz Türkyılmaz, “Jeotermal diğer kaynaklara göre çok temiz bir enerji kaynağı olması rağmen Türkiye’de gelişigüzel uygulamalar yapılıyor. Jeotermal enerji tesislerinde vahşi deşarj yapıldığı için suyun bırakıldığı yerde doğaya çok büyük zararlar verildiği tespit edildi. Bu konuda denetim şart” ifadelerini kullandı.

İnşaatı Devam Eden Hidroelektrik Santraller Dışındaki Diğer Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi Sayısı 124 Adet

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtlarına göre, Ocak 2019 tarihi itibariyle Türkiye'de 42 âdeti termik, 126 adeti hidroelektrik ve 124 adeti ise diğer yenilenebilir enerji (rüzgar, jeotermal, biyokütle, biyogaz ve çöp gazı) kaynaklarına dayalı olmak üzere 292 adet elektrik üretim santrali inşa ediliyor. EPDK'dan lisans almış ve inşa halindeki projelerin ilerleme raporundan yapılan derlemeye göre, Ocak 2019 tarihi itibariyle fiili gerçekleşme durumlarına göre 292 adet Enerji Üretim Santralın bazıları neredeyse tamamlanırken, bazı yatırımlara ise yeni başlanmış durumda. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan alınan bilgilere göre, Ocak 2019 tarihi itibariyle inşaatı devam eden Diğer Yenilenebilir Santral Enerji Üretim Santralın ilerleme durumları aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir

Lisanssız YEKA üretim tesislerinde kurulu güç üst sınırı 1 MW'den 5 MW'ye çıkarıldı

YEKA'ya dayalı üretim faaliyeti gösteren tesisler için uygulanacak fiyat ve süreler ile yerli katkı ilavesine ilişkin kararda değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.Kararla, yenilenebilir enerji kaynaklarına (YEKA) dayalı üretim tesislerinde lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutulacak kurulu güç üst sınırı 1 MW'den 5 MW'ye çıkarıldı.Yapılan değişiklikle, YEK Destekleme Mekanizması'na tabi üretim tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için, EPDK'nın belirlediği kendi abone grubuna ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedelinin ilgili tesisin işletmeye giriş tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerli olması uygulamasında; sanayi, ticarethane ve aydınlatma aboneleri için kurulan çatı ve cephe uygulamalı güneş enerjisi kaynaklı üretim tesisleri ile diğer YEKA elektrik üretim tesislerine getirilen 1000 MW'lik sınır kaldırıldı.Kararla ayrıca, tarımsal sulama aboneleri ile içme suyu tesisleri ve atık artıma tesisleri ile birden fazla tüketim tesisinin ihtiyacını karşılamak üzere kamu kurumları tarafından kurulan çatı, cephe ve arazi uygulamalı YEKA elektrik üretim tesisleri de bu uygulama kapsamına dahil edildi.

Elektrik Üretiminde Doğalgazın Payı Gerilerken Jeotermalin İse Yükseliyor

Nisan ayında doğalgaz santrallerinin elektrik üretimindeki payı yarı yarıya azalırken, jeotermal elektrik santrallerinin (JES) payı yüzde 2.36’dan yüzde 2.83’e yükseldi.Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin geçici verilerine göre Türkiye’de Nisan ayında toplam elektrik üretimi yüzde 2.14’lük artışla 23 milyar 694 milyon 363 bin kWh seviyesine ulaştı. Ocak-Nisan dönemini kapsayan yılın ilk dört ayındaki elektrik üretimi ise yüzde 0.3 gerilemeyle 118 milyar 529 milyon 822 bin kWh oldu.

Jeotermal Elektriği Artıyor

Jeotermal elektrik santrallerinin (JES) Nisan ayındaki elektrik üretimi ise toplam elektrik üretimdeki artışın 10 katından fazla bir hızla yükseldi. Nisan ayında JES’lerde üretilen elektrik miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23.4 artışla 671 milyon 923 bin kWh seviyesine çıktı.Toplam elektrik üretiminde yılın ilk dört ayında yüzde 0.3’lük gerileme yaşanmasına rağmen JES’lerin üretimi bu dönemde de artış gösterdi. Ocak-Nisan aylarını kapsayan yılın ilk dört aylık döneminde JES’lerin ürettiği elektrik miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.8’lik artışla 3 milyar 443 milyon 836 bin MW’ye ulaştı.

Ocak 2019 Tarihi İtibariyle İnşaatı Devam Eden Diğer Yenilenebilir Santral Enerji Üretim Santralın İlerleme Durumları Aşağıda Ayrıntılı Olarak Verilmiştir.

Lisans Unvanı

Tesis Adı

Kaynak

Türü

Tesis İli

Kurulu Güç (Mwe)

Fiili Gerçekleşme

 Ocak-2019 (%)

3s Kale Enerji Üretim Anonim Şirketi

3s Kale JES-1

Jeotermal

Aydın

25

(*)

Ahi Suluova Biyogaz Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Ahi Suluova Biyogaz Tesisleri

Biyokütle

Amasya

6,637

37

Akış Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Söke RES

Rüzgâr

Aydın

104

26

Aksu Temiz Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Aksu RES

Rüzgâr

Kayseri

80

95

Akyelres Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Akyel-1 RES

Rüzgâr

Karaman

40

17

Aladağ Rüzgâr Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.

Kuyulukoyak RES

Rüzgâr

Konya

16

27

Alenka Enerji Üretim ve Yatırım Anonim Şirketi

Kıyıköy RES

Rüzgâr

Kırklareli

99,45

8

Alize Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Çataltepe RES

Rüzgâr

Balıkesir

27,5

90

Alize Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Sarıkaya RES

Rüzgâr

Tekirdağ

41,5

(*)

Arel Çevre Yatırımları Enerji ve Elektrik Üretimi Anonim Şirketi

Arel Enerji Biyokütle Tesisi

Biyokütle

Afyonkarahisar

3,813

91

Arel Çevre Yatırımları Enerji ve Elektrik Üretimi Anonim Şirketi

Arel Enerji Manavgat Biyokütle Tesisi

Biyokütle

Antalya

3,6

96

Arnaz RES Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Uşak RES

Rüzgâr

Uşak

61,5

85

As Koç Enerji Tarım Hayvancılık Gıda İnş. San. ve Tic. A.Ş.

As Koç Biyogaz Tesisi

Biyokütle

Diyarbakır

4,268

100

Ayen Enerji Anonim Şti.

Mordoğan RES

Rüzgâr

İzmir

30,75

6

Ayes Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Yeniköy RES

Rüzgâr

Çanakkale

15

12

Babadağ Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Marmara RES

Rüzgâr

Balıkesir

10

12

Bağlar Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Bağlar RES

Rüzgâr

Konya

100

82

Bahar Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

G RES

Rüzgâr

Çanakkale

5

17

Baki Elektrik Üretim Limited Şirketi

Şamlı RES

Rüzgâr

Balıkesir

126,3

34

Bali Rüzgâr Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Çakıl RES

Rüzgâr

İstanbul

52,5

12

Barkan Enerji Yat. Üretim Ticaret Anonim Şirketi

Şapdağı RES

Rüzgâr

Balıkesir

55

12

Bay Temiz Enerji Elektrik Üretim İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kartal RES

Rüzgâr

Eskişehir

39

20

Belen Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Belen RES

Rüzgâr

Hatay

48

100

Betim Enerji Yat. Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Ömerli RES

Rüzgâr

İstanbul, Bursa

100

0

Bientaş Madencilik İnşaat Enerji Petrol Anonim Şirketi

Bientaş Kaşınhanı Elektrik Üretim Tesisi

Biyokütle

Konya

9,36

100

Biosun Bilecik Katı Atık İşleme Enerji ve Çevre Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

Biosun Bilecik Kojenerasyon Enerji Santrali

Biyokütle

Bilecik

1,6

92

Boydak Enerji Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Çanta RES

Rüzgâr

İstanbul

50

63

Boylam Enerji Yat. Üretim Ticaret Anonim Şirketi

Saros RES

Rüzgâr

Çanakkale

138

6

Çalık Rüzgâr Enerjisi Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Sarpıncık RES

Rüzgâr

İzmir

32

99

Çapar Elektrik Üretim Limited Şirketi

Yılmaz RES

Rüzgâr

İzmir

12,5

17

Çekim Enerji Yat. Üretim Ticaret Anonim Şirketi

Bozüyük RES

Rüzgâr

Bilecik

90

12

Çeşme Enerji Anonim Şirketi

Ovacık RES

Rüzgâr

İzmir

18

74

Çevrim Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş.

Şile RES

Rüzgâr

İstanbul

50

6

Demir RES Mühendislik Enerji Üretim Anonim Şirketi

Korudağı RES

Rüzgâr

Tekirdağ

3

18

Deniz Elektrik Üretim Limited Şirketi

Karakurt RES

Rüzgâr

Manisa

20,025

28

Derbent Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat Anonim Şirketi

Üçpınar RES

Rüzgâr

Çanakkale

99

65

Derin Enerji Üretim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Beypazarı Biyogaz Tesisi

Biyokütle

Ankara

2,379

100

Doğu Star Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Malatya-2 Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi

Biyokütle

Malatya

1,2

88

Efeler Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş.

Senkron Efeler Biyogaz Santrali

Biyokütle

Aydın

4,8

96

Ekim Elektrik Müh. Müş. İnş. Tur. ve Ticaret Limited Şirketi

Havza RES

Rüzgâr

Samsun

48

65

Ekolojik Enerji Anonim Şirketi

Karatepe Katı Atık Bertaraf Tesisi

Biyokütle

Tekirdağ

8,492

93

Eksel Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Alares RES

Rüzgâr

Manisa

10

49

Ekşi Enerji Üretim Anonim Şirketi

Arapkir RES

Rüzgâr

Malatya

10

70

Elestaş Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Orhanlı RES

Rüzgâr

Hatay

9

12

Enerbes Elektrik Üretim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Aş

Enerbes Polatlı Biyogaz Santrali

Biyokütle

Ankara

4,12

(*)

Enerjisa Enerji Üretim Anonim Şirketi

Balıkesir RES

Rüzgâr

Balıkesir

173,244

15

Enerjisa Enerji Üretim Anonim Şirketi

Dağpazarı RES

Rüzgâr

Mersin

60

12

Eni Enerji İnşaat Taah. Tic. ve San. A.Ş.

Maslaktepe RES

Rüzgâr

Çanakkale

20

50

Eolos Rüzgâr Enerjisi Üretim Anonim Şirketi

Şenköy RES

Rüzgâr

Hatay

29,794

100

Ertan Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Ertan RES

Rüzgâr

İstanbul

3

24

Esin Rüzgâr Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Çamınbaşı RES

Rüzgâr

Konya

27

27

Es-Yel Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Ardıçlı RES

Rüzgâr

Konya

50

98

Evrencik Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretim Limited Şirketi

Evrencik RES

Rüzgâr

Kırklareli

120

18

Galata Wınd Enerji Anonim Şirketi

Şah RES

Rüzgâr

Balıkesir

105

100

Gökova Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti.

Alapınar RES

Rüzgâr

Muğla

0,8

12

Grc Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Emres RES

Rüzgâr

İzmir

2

39

Güral Porselen Turizm ve Vitrifiye Sanayi Anonim Şirketi

Germiyan RES

Rüzgâr

İzmir

9,6

6 (Ocak 2018)

Güriş İnşaat ve Mühendislik Anonim Şirketi

Atik RES

Rüzgâr

Hatay

30

100

Güvenres Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Çakıl RES

Rüzgâr

Yalova, Bursa

31,55

44

Gyy Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Özbek RES

Rüzgâr

Hatay

24

15

Hacim Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Geyve RES

Rüzgâr

Sakarya

50

28

Hırka Rüzgâr Enerji Santrali Anonim Şirketi

Arzu RES

Rüzgâr

Amasya, Samsun

9

51

Hns Enerji Üretim Anonim Şirketi

Akkuş RES

Rüzgâr

Ordu

10

12

Isıder Enerji Üretim Paz. İth. ve İhr. Anonim Şirketi

Kocalar RES

Rüzgâr

Çanakkale

26

65

Itc Alanya Enerji Üretim Katı Atık Jeotermal Kaynaklar Petrol ve Doğalgaz Madencilik Nakliye Sanayi ve Ticeret Anonim Şirketi

Itc Alanya Enerji Üretim Tesisi

Biyokütle

Antalya

8,4

5

Itc Antalya Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Itc Antalya Biyokütle Tesisi

Biyokütle

Antalya

28,3

70

İn-Altı Termal Turizm Sağlık Tekstil Gıda ve Temizlik Maddeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Gök JES

Jeotermal

Denizli

3

16 (Ocak 2018)

İstres Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Tayakadın RES

Rüzgâr

İstanbul

50

17

İzdem Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş.

Kocatepe RES

Rüzgâr

Afyonkarahisar

88

40

İzmit Kandıra RES Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Dikili RES

Rüzgâr

Kocaeli

5

73

Jeoden Elektrik Üretim İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Jeoden

Jeotermal

Denizli

2,52

96

Kapıdağ Rüzgâr Enerji Elektrik Üretim San ve Tic Aş

Kapıdağ RES

Rüzgâr

Balıkesir

34,85

18

Kazanım Enerji Yatırım Üretim ve Ticaretanonim Şirketi

Bafa RES

Rüzgâr

Aydın

35

61

Kiraz Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Kirazlı RES

Rüzgâr

İzmir

50

32

Korda Enerji Üretim Paz. İth. ve İhr. Anonim Şirketi

Denizli RES

Rüzgâr

Denizli

66

61

Kovancı Enerji Üretim Paz. İth. ve İhr. Anonim Şirketi

Hasanoba RES

Rüzgâr

Çanakkale

51

59

Körpınar Biyogaz Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kırşehir Biyogaz Tesisi

Biyokütle

Kırşehir

3,21

20

Lodos Karaburun Elektrik Üretim A.Ş.

Karaburun RES

Rüzgâr

İzmir

223

0

Mav Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Arıkçayırı Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi

Biyokütle

Bolu

30

25

Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş.

Mavibayrak-1 Biyokütle Enerji Santrali

Biyokütle

Aydın

24

43

Mb Elektrik Üretim Limited Şirketi

Yeni RES

Rüzgâr

Kırklareli

30

15

Mis Enerji Üretim Anonim Şirketi

Mis-III JES

Jeotermal

Manisa

48

54

Mis Enerji Üretim Anonim Şirketi

Mis-1

Jeotermal

Manisa

12,3

100

Mutlu Gelibolu Elektrik Üret. Yatırım İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yeniköy RES

Rüzgâr

Çanakkale

48

12

Mutluer Enerji İnş. Yat. Mad. Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Mutlu RES 5 RES

Rüzgâr

Konya

44

12

Orsa Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Fener RES

Rüzgâr

Sinop

5

0

Ortadoğu Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kömürcüoda Çöp Gazı Santralı

Biyokütle

İstanbul

19,81

96

Osres Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Kızılcaterzi RES

Rüzgâr

Tekirdağ

12

32

Öz-Yel Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Gaziosmanpaşa RES

Rüzgâr

İstanbul

50

14

Pakmem Elektrik Üret. San. ve Tic. A.Ş.

Cerit RES

Rüzgâr

Kahramanmaraş

90

94

Pamukova Rüzgâr Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Pamukova RES

Rüzgâr

Sakarya

20

12

Paşa Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Mahmut Şevket Paşa-1 RES

Rüzgâr

İstanbul

8

12

Pir Enerji Üretim Anonim Şirketi

Pir Enerji Üretim Tesisi

Biyokütle

Düzce

6,393

(*)

Polatbay Enerji Üretim İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Ayvalık-I RES

Rüzgâr

Balıkesir

9

12

Psi Güneş Enerjisi Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Psi Engil207 GES

Güneş

Van

9,95

58

Sabaş Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Turguttepe RES

Rüzgâr

Aydın

37,8

20

Safir Enerji Üretim Yatırım ve Ticaret Anonim Şirketi

Meryem RES

Rüzgâr

Bilecik

30

20

Sağanak Enerji Yat. Üretim Ticaret Anonim Şirketi

Kandıra RES

Rüzgâr

Kocaeli

49

17

Sancak Enerji Hizmetleri A.Ş.

Yamaçtepe-2 RES

Rüzgâr

İstanbul

30

60

Sanko Rüzgâr Enerjisi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Gazi-9 RES

Rüzgâr

Çanakkale

51

8

Sanko Rüzgâr Enerjisi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Çatalca RES

Rüzgâr

İstanbul

100

14

Serbest Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Aydos RES

Rüzgâr

İstanbul

14

6

Sibelres Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Sibelres RES

Rüzgâr

Manisa, İzmir

80

17

Sigma Elektrik Üretim Mühendislik ve Pazarlama Limited Şirketi

Sigma Suluova Biyogaz Tesisi

Biyokütle

Amasya

2

96

Silivri Enerji Anonim Şirketi

Silivri RES

Rüzgâr

İstanbul

45

98

Simay Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Küptepe RES

Rüzgâr

İstanbul

10

0

Soma Enerji Elektriküretim Aş

Soma RES

Rüzgâr

Manisa

288,1

(*)

Sonses Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Zonguldak RES

Rüzgâr

Zonguldak

120

6

Süreko Atık Yönetimi Nakliye Lojistik Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Kula Piroliz Yöntemiyle Atıklardan En. Ürt. Tes.

Biyokütle

Manisa

0,912

100

Tan Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Akça RES

Rüzgâr

İzmir

20

35

Tatlıpınar Enerji Üretim Anonim Şirketi

Tatlıpınar RES

Rüzgâr

Balıkesir

108

69

Tepe Enerji Santrali Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Karatepe RES

Rüzgâr

Tekirdağ

13

15

Türkerler Jeotermal Enerji Arama ve Üretim A.Ş

Türkerler Jeotermal Enerji Santrali-3

Jeotermal

Manisa

100

8

Vento Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Bergama RES

Rüzgâr

İzmir

25

95

Wm Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Wm Enerji Biyogaz Tesisi

Biyokütle

Kütahya

1,501

86

Yander Elektrik Müh. Müş. İnş. Tur. ve Ticaret Anonim Şirketi

Mersinli RES

Rüzgâr

İzmir

56,525

17

Yares Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Yalova RES

Rüzgâr

Bursa

50,01

11

Yaysun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Yaysun GES

Güneş

Konya

9,98

86

Ygt Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Adares RES

Rüzgâr

İzmir

22

20

Yıldız Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Güllük RES

Rüzgâr

Muğla

9

20

Yuva Enerji Yat. Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi

Yuvacık RES

Rüzgâr

Kocaeli, Bursa, Sakarya

120

42

Zgc BES Enerji Anonim Şirketi

Zgc BES Enerji Anonim Şirketi Bolu Üretim Santrali

Biyokütle

Bolu

14,5

30

Ziyaret RES Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Ziyaret RES

Rüzgâr

Hatay

90,25

20

Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi A.Ş.

Alaşehir-2 JES

Jeotermal

Manisa

24,9

0

(*) Ocak 2019 döneminde ilerleme raporu sunulmayan veya sunulan ilerleme raporunda ilerleme oranının belirtilmediği projeler.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.