Türkiye’de Bir İlk MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi Online Hizmete Başladı

Röportaj Perşembe, 22 Şubat 2018 00:00 yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt 0
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türkiye’de bir ilk, MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi kuruldu ve online hizmete başladı. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına katılacak adaylar sınavlara Akademinin sunduğu online hizmet ayrıcalığından yararlanarak başarıya ulaşacaklar. MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi Kurucu Genel Müdürü Muhammet Öztürk, konu ile ilgili Dergimizin sorularını cevaplandırdı.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde mesleki yeterlilik sınavına giren adayları online bilgi ile donatmak suretiyle

“farkındalık” ağırlıklı bir hizmet sunarak bir MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi kurmak fikri nasıl doğdu?

MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi fikri bir ihtiyaçtan doğdu.  Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların mesleki yeterlilik belgesi almaları yasal bir zorunluluk.

Çalışanların zihinlerinde sınava girerken “ya başaramazsam” endişesi olduğunu yaşayarak gördüm.  

Sınavda başarılı olamayanlar mesleklerini yapamayacaklardı. 

Hem çalışanlar hem de ekonominin temel direği işadamları ve sanayiciler mağdur olacaklardı.

Bunun için ciddi bir altyapı kurmak gerekir. Bunu nasıl başardınız?

Yıllarca mesleki yeterlilik merkezinde çalışırken, sınavlara katılan uzman hocalarla tanışmıştım. Onlarla temasa geçtim. Öncelikle o hocaları bu düşüncenin, bu projenin doğru olduğuna ikna etmem gerekiyordu. Medya ve Yazılım alanında hizmet sunan bir şirket kurmuştum. Bu projede en önemli unsur yazılımın teknolojinin tüm inceliklerini kapsamasıydı.  Görüştüğüm Hocalar, bana hem inandılar, hem projeye güvendiler, hem de destek verdiler.

Hangi mesleklere öncelik verdiniz? Neden?

Öncelikle Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun ağırlık verdiği meslekleri seçtik. Kurduğumuz MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde gerçekleşen başvuruların yaklaşık %70’ni kapsayan, öncelikle inşaat ve metal sektörü kapsamında 15 meslek dalında hizmet sunmaya başladı. Akademi, mesleki yeterlilik belgesi sınavına ilk girişte başarılı olmaları için adayları bilgiyle donatırken, onlar mesleklerinin inceliklerini de öğreniyorlar. Söz konusu hizmet Türkiye’de bir“ilk” olma niteliği taşıyor. 

Akademide danışmanlık hizmete veren hocaları seçerken nelere dikkat ettiniz?

MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi, Ulusal Yeterlilikler konusunda en az 5 yıllık deneyimi, A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, uzun yıllar mesleki yeterlilik sınavlarında görevler almış uzmanlar ile  hizmet sunuyor. 

Akademi, online hizmet sunduğu mesleklerin sayısını artıracak mı?

Evet artıracağız. Akademi, titiz ve özverili çabalar sonucunda gerçekleştirdiği bu hizmeti genişleterek belge zorunluluğu bulunan 81 mesleğe çıkarmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

MYA Mesleki Yeterlilik Akademisinin sahip olduğu yazılım sisteminin önemini belirtiniz. Yazılım ile ilgili biraz bilgi verebilir

misiniz?

Yazılım, kelimenin tam anlamıyla teknolojinin zirvesinde. Yazılım sayesinde neler anında sonuçlanıyor. Sistem kurumsal ve bireysel başvuruda tüm bilgilerin doğru ve hatasız olduğunu denetliyor. Satın alınan kullanıcı lisansları ve e-fatura anında kullanıcı panelinde aktif hale getirilerek sunuluyor. Adaylar için geliştirilen “anında izle” özelliği ile kullanıcı adı ve şifresi ile sistem kullanıcıyı video setine direk taşıyarak, ders notları, adayların sorularını alıyor ve uzmanlarımız adayların sorularını cevaplıyor.

Adaylar video izleme sürelerini grafik olarak görebilirler.  Ayrıca kullanıcıların video setini izleme süresini kaydederek kurum yetkilisine izleme geçmişini raporluyoruz.

Tanımlanan video setin tamamını izleyen kullanıcıya online katılım belgesi sunuyoruz ve sunulan belge sistem üzerinden sorgulanabiliyor. Yöneticiye bir ayrıca bir çok filtreleme ve raporları yönetici paneli vasıtası ile sunuyoruz.

Uzman danışmanlar adaylara hizmeti sunarken nasıl bir yöntem uyguluyor?

MYA Mesleki Yeterlilik Akademisi adayların ilk sınavda başarılı olmalarını gerçekleştirirken, mesleklerinin inceliklerini “akıllı tahta” uygulaması ile öğrenmelerini sağlıyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarında sorulan sorular ilgili mesleğin ulusal yeterliliği esasına göre düzenlendi. MYA’nın video setleri de bu çerçevede hazırlandı.

Sizin önemli görerek eklemek istediğiniz başka bir önemli husus var mı?

Sistemde teorik örnek soru çözümleri uygulanmaktadır. Kısa süre içerisinde MYA sistemine online sınav modülü eklenecektir. Bu sınav, adaylara girecekleri mesleki yeterlilik sınavı öncesi bilgilerini ve öğrendiklerini somut sonuçlarıyla ölçme fırsatı sağlayacaktır. Adaylar bu sayede sınav stresi yaşamayacaklardır.

Sonuçta mesleki yeterlilik belge sınavına giren adaylar ilk girişte sınavı kazanabileceklerdir. Bundan hem çalışan, hem işveren, hem mesleki yeterlilik merkezleri hem de devlet kazançlı çıkacaktır.

Teşekkürler.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.