EBC Mimarlık’tan Özgün Eğitim ve Kültür Yapıları

Öğeyi Oyla
(0 oy)

EBC Mimarlık Proje, 2007’den bu yana serbest mimar olarak çalışan Y.Mimar Ekrem Bahadır Çalışkan tarafından kurulmuştur. Stüdyo; özgün, fonksiyonel ve sürdürülebilir mimari projeler tasarlamakta ve bu projelerin tüm mimari-mühendislik tasarım ve uygulama projelerini organize etmektedir. Ofisin deneyimli ve heyecanlı ekibi, her projeyi kendisine özel olarak ele alır, süreci ve paydaşları tanımlar ve tamamlar. Tüm projeleri kendi dünyası içinde özgür, fonksiyonel, verimli ve uygulanabilir çözümler ile tasarlar.

Ekrem Bahadır Çalışkan, lisans ve yüksek lisans (mimari akustik) derecesini Orta Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden almış, halen aynı fakültede doktora (proje yönetimi) çalışmalarına katılmaktadır. TMMOB Ankara Şubesi ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) üyesidir. Pek çok sayıda prestijli ve önemli ulusal mimari projeler tamamlamıştır.

EBC Mimarlık Proje’nin eğitim ve kültür alanındaki projeleri son dönemde de ağırlıkta. Bu sayımızda ofisin, Kırıkkale Üniversitesi için tasarladığı eğitim fakülte binasını ve Adıyaman Belediyesi için tasarladığı kültür merkezi projelerini inceledik. 

Kırıkkale Üniversitesi’ne İşlevsel Eğitim Fakültesi

Farklı fonksiyonların kütlesel olarak da farklılaştığı bina; derslik bloğuna eklemlenmiş ofis blokları ve konferans salonu bloğundan oluşmaktadır. Derslik ve ofis bloklarının merkezinde bir iç avlu tasarlanmıştır. Üstü açık iç avlu ve bina içinde oluşturulan avlu niteliğinde galeri ile, bina kullanıcıların mahal içi aktiviteleri dışında da zaman geçirebileceği aktivite alanları olarak düşünülmüştür. 3 cephede ofis birimleri ve 1 cephede derslik kütlesi ile tanımlanan iç avluya, zemin katı boşaltılarak oluşturulan açıklık ile dışarıdan giriş sağlanmakta, bu sayede avlunun bina dışından da kullanımı desteklenmektedir.  Galeri zemini bir yönde iç avluya, diğer yönde konferans salonuna bağlanarak geniş kullanım alanını çeşitlendirmektedir. Geçici sergi, sosyal-kültürel, fuaye ve dolaşım aktivitelerinin yapılabileceği forma ve büyüklüğe sahiptir.

Bina programında 250 kişilik konferans salonu, büyük çalışma salonu, laboratuvarlar, amfiler, derslik birimleri, ofis ve yönetim birimleri bulunmaktadır. Detaylı program, geçmişi olan ve farklı bir binada eğitime devam eden fakültenin bölüm sorumlu hocaları ve üniversite yönetimi ile birlikte oluşturulmuştur. Ofislerin konumlandırılması ve sayıları, derslik sayı ve çeşitleri, derslik ve ofis birimleri arasındaki ulaşım sistemi işlevsellik ve esneklik ön planda tutularak çözülmüştür. 

Arazinin konumu, yaya ve taşıt ulaşımı, kot, yönelim gibi özellikleri bina şeması oluşturulurken detaylı olarak incelenmiş, tasarıma olan katkılarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Arazi kısa yönde yaklaşık 5 metre eğimi sahiptir. Bu eğitim, toprak altında kalması gereken sığınak ve teknik hacim gibi alanların konumlandırılması için kullanılarak, diğer cephede bina zemin kotuna ulaşılmış, bu sayede zemine yayılan binanın altına teknik hacimlerin için yeniden bodrum kat yapılmasının önüne geçilmiştir.

Derslik bloğu dolaşım hollerinde, mekandaki boyutsal algıyı arttırmak, bir başka deyişle, mekânı algılanabilir hale getirmek için galeri boşluğu tasarlanmıştır. Bu galeri boşluğu köprülerle birbirine bağlanarak, dolaşımın devamlılığı sağlanmıştır. Galerinin devamında tasarlanan ışıklıklar hem enerji verimliliği hem de mekân konforu açısında değer katmaktadır. Derslik, ofis birimleri, diğer koridorlarda da gün ışığından faydalanılması amacına uygun olarak gerekli cephe açıklıkları sağlanıştır. Bu sayede güneşin hareketine göre hem ışıktan yararlanan hem de ışığı kontrollü olarak mekanlara alan bir ortam oluşturulmuştur.  

Fakülte binaları öğrenciler için eğitim dönemleri boyunca, öğretim personeli için ise meslek hayatları boyunca, gün içindeki zamanlarının büyük kısmını geçirdikleri binalardır. Bu nedenle hem bina içindeki mekân kalitesi ve fonksiyonu, hem de binanın yakın çevre ilişkileri, kullanıcılar için çok önemlidir. Eğitim Fakültesi Binası tamamlandığında hem kendi özellikleri hem de yine aynı mimari tarafından tasarlanan araştırma merkezi, açık ve kapalı spor alanlarına yakınlığı nedeniyle kullanıcılar için keyifli ve işlevsel bir deneyim sağlayacaktır.

Proje Adı: Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Proje Yeri: Kırıkkale

Proje Ofisi: EBC Mimarlık Proje Ltd. Şti.

Mimari Proje Ekibi: Ekrem Bahadır Çalışkan, Fatih Zorer, Merve Yıldırım, Mustafa Özaltın

Statik Projesi: MN Mühendislik

Mekanik Projesi: YMT Mühendislik 

Elektrik Projesi: Özay Mühendislik 

Proje Başlangıç Yılı: 2017

Proje Bitiş Yılı: 2017

Toplam İnşaat Alanı: 20.000 m²

Adıyaman’a Sosyal ve Kültürel Merkez 

Kültür merkezi binası Adıyaman ili merkezinde, tüm şehir halkının ve şehir dışından gelenlerin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerdedir. Bu durum binanın sadece etkinlik zamanlarında gelinen merkez değil, sürekli bir aktivite merkezi olarak kullanılması amacına da çok uygundur. Yapının etkinlik programları dışında da sosyal ve kültürel bir merkez olması amacına paralel olarak eğitim atölyeleri, restoran ve sergi alanları planlanmıştır.

Kültür merkezi binası içinde 700 kişilik ve 250 kişilik iki büyüklükte salon, tiyatro ve gösteriler için sahne arkası ve dekor alanları, geçici ve kalıcı sergiler için 500 m2 büyüklüğünde düz salon, eğitim-çalışma atölyeleri ve restoran bulunmaktadır. Bina aynı anda farklı etkinliklerinin yapılmasında imkân sağlayacak bir dolaşım ve giriş-çıkış sistemine sahiptir. Büyük fuaye tarafından 700 kişilik salona ve 250 kişilik salona ulaşılırken, 250 kişilik salonun kendine ait alt fuayesi etkinlikleri birbirinden ayırmayı sağlar.  Ön cephedeki ikincil giriş, atölyeler ulaşmak isteyen kursiyer veya sanatçılar etkinlik programında etkilenmezler ama etkinliğin varlığını tecrübe ederler. Arka cephedeki servis ve vip girişleri ile bina bu ulaşımları fuaye yoğunluğundan uzaklaştırmıştır. 

Ana yol cephesine bakan şeffaf cephe vurgusuyla, kent sakinlerinin bina ve içindeki performanslara katılım trendini artırmaya ve şehrin parçası olmaya çalışmaktadır. Bu cephenin arkasında yer alan fuaye yüksekliği yaklaşık 18 metreye ulaşmaktadır. Fuaye hacmini zemin kat da büyük salonlar, 1. Kat da eğitim atölyeleri ve etkinlik salonu, en üst kat da ise restoran çevreler. Tüm birimler ve bu birimlere ait ön alanlar, fuaye hacmi içinde görsel ve fiziksel ilişki içindedir, bununla birlikte kendileri ait ulaşım alternatifleri ile de bağımsız olarak işlevlerini yerine getirebilirler.

Binanın altında yapılan iki kat bodrum kat, kapalı otopark ve teknik hacimler için kullanılmaktadır. Yan cephelerden ulaşılan otopark, bina kullanıcıları için düşünülmüştür.

Proje Adı: Adıyaman Belediyesi Kültür Merkezi

Proje Yeri: Adıyaman

Proje Ofisi: EBC Mimarlık Proje Ltd. Şti

Mimari Proje Ekibi: Ekrem Bahadır Çalışkan, Merve Yıldırım, Fatih Zorer

İşveren: Yörem Mühendislik 

Statik Projesi: İkiz Yapı Mühendislik

Mekanik Projesi: OTM Mühendislik

Elektrik Projesi: Özay Mühendislik 

Proje Başlangıç Yılı: 2018

Proje Bitiş Yılı: 2018

Toplam İnşaat Alanı: 16500m²

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.