Geçmiş ve Geleceğin Uyumu: EBC Mimarlık’tan Fakülte ve Giriş Kapısı Projesi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Geçtiğimiz ay Tasarım Durakları bölümünde konuğumuz olan EBC Mimarlık ofisinin devam eden projelerinden, Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakülte binası ve Erzurum Teknik Üniversitesi Giriş Kapısı projelerini sizler için derledik.

Sağlık Bilimleri Fakültesi arazisi Ankara Gülhane Külliyesi’nde bulunmaktadır. Yerleşke bir vadi ile kullanım olarak ikiye ayrılmış taraftadır. Bir yönde, bakanlık ve üniversitenin ortak kullandığı hastane binası ve servis birimleri, diğer tarafta ise eğitim, konaklama ve spor birimleri bulunmaktadır. Üniversitenin eğitim faaliyetleri artırma ve çeşitlendirme durumu, tıp eğitimi dışındaki uzmanlık ve lisans alanlarının kullanabileceği alanlar ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle yaklaşık 17.000 m2 kapalı alana sahip bir fakülte binası eğitim alanı içine düşünülmüştür.  Bina fakültenin hem kendi bölümlerinin ders ve uygulama alanlarını içermekte, hem de diğer öğrencilerin de kullanabileceği eğitim, sosyal ve kültürel alanlarını tanımlamaktadır. Tamamladığında bir yandan kendi fakülte programı öğrencileri tarafından kullanılırken, bir yandan da merkezi derslik olabilme özeliklerini taşıdığı için diğer program öğrencilerine ait dersler için kullanılabilecektir. Kullanıcıların farklı kotlardan binanın farklı noktalarına erişimi sağlanarak ve bina içindeki ofis, eğitim ve sosyal alanlar gerekli bölgelere konumlandırılarak, esnek ve çok amaçlı kullanım avantajı oluşturulmuştur. Böylelikle yeni kurulan, ancak geçmişten gelen nitelik ve nicelik açısından değerli özelliklerin devamı olan üniversitenin planlanan ve yeni ortaya çıkacak ihtiyaçları için önemli bir yapı sahibi olması amaçlanmıştır.

Binanın kütlesel yerleşimine bakıldığında, 2 farklı ofis kütlesi, bunların arasında bulunan derslik ve eğitim alanları kütlesi, diğerine göre daha farklı bir geometri tanımlayan ofis kütlesine yanında konferans salonu kültesi görülebilir. Ofis kütlelerinin ayrımı ile bölüm özelliklerine ve çalışma karakterine göre öğretim üyesi yerleşimleri organize edilebilir. Dersliklerin merkeze konumlanması, erişimi ve etkileşimi kuvvetlendirmektedir. Konferans salonu yapısı ve kendine ait fuayesi ile sadece fakülte organizasyonlarına değil, üniversitenin diğer birimlerinin ihtiyaçları için de kullanılabilir.

Proje Adı: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 

Proje Yeri: Ankara

Proje Ofisi: EBC Mimarlık Proje Ltd. Şti.

Mimari Proje Ekibi: Ekrem Bahadır Çalışkan, Fatih Zorer, İkbal Berk

Statik Projesi: MN Mühendislik

Mekanik Projesi: YMT Mühendislik

Elektrik Projesi: Özay Mühendislik

Proje Başlangıç Yılı: 2018

Proje Bitiş Yılı: 2018

İnşaat Başlangıç Yılı: 2018

İnşaat Bitiş Yılı: 2020 

Toplam İnşaat Alanı: 17.110 m²

Erzurum Teknik Üniversitesi Giriş Kapısı

Erzurum Teknik Üniversitesi Yerleşke Planı aynı mimar tarafından önceki yıllarda tasarlanmış, üniversiteye ait öncelikli yapılar ve altyapı imalatları tamamlanarak yerleşkede eğitim başlanmıştır. Bir yerleşkeye, özellikle eğitim kurumu olan Üniversitelere giriş kapıları, kampüsün konumu, kentle olan ilişkisi, değerleri ve tecrübesi değerlendirildiğinde çok büyük bir öneme sahip olabilir. Bu önemlilik, tasarımın kendisinin her şeyden bağımsız sahip olduğu anlam ve estetik ile de gerçekleşebilirken, tamamen içinde bulunduğu bağlamın yorumlanmasıyla da varolabilir veya bu yaklaşımların ortasında herhangi bir yerde… Sonuç olarak; kendi bağlamında anlamsal derinliğe ve öneme sahip, kaynağı geçmişi bu coğrafya ile ilişkilendirilebilen, üniversitenin var olma sebepleri ile örtüşen bir tasarım yapılması amaçlanmıştır.

Giriş Kapısı tasarımında ‘Selçuklu 8 köşeli yıldızı’ sembolü yorumlanmıştır. Bu sembol, Türk ve İslam medeniyetine ait birçok eserde kullanılmıştır. Yıldızın her bir burcu bir anlam taşır: Merhamet, şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve rabbine şükretmek.

Selçuklu 8 köşeli yıldızı geometrisinin en yalın hali; iki eş karenin 45 derece döndürülerek aynı merkezde konumlanmasından oluşur. Tasarımda bu yıldız tam ayna simetrisi merkezinin yeryüzü olması düşünülerek ikiye bölünmüş ve kapıyı oluşturan yapı eşit parçalardan biriyle oluşturulmuştur. Yıldız; yarısı gökyüzünde madden gösterilerek, diğer yarısı ise yeryüzünde manevi olarak bulunduğu düşünülerek tamamlanmıştır. Böylelikle, yerleşkeye 8 köşesinde 8 erdem olan yıldızın ortasından geçerek girilmesi sağlanmıştır.

Proje Adı: T.C. Erzurum Teknik Üniversitesi Giriş Kapısı

Proje Yeri: Erzurum

Proje Ofisi: EBC Mimarlık Proje Ltd. Şti 

Mimari Proje Ekibi: Ekrem Bahadır Çalışkan, Merve Yıldırım

Statik Projesi: MN Mühendislik

Mekanik Projesi: YMT Mühendislik

Elektrik Projesi: Özay Mühendislik

Proje Başlangıç Yılı: 2018

Proje Bitiş Yılı: 2018

İnşaat Başlangıç Yılı: 2018

İnşaat Bitiş Yılı: 2019

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.